**Tankeprocessen kring bitterhet**
Bitterhet är ett destruktivt tankemönster som leder till att individen får begränsade möjligheter att leva fullt ut. Tanken är oftast låst i att man blir drabbad av något, en händelse eller situation som blir livsavgörande. Det är ingen sjukdom, utan mer en oförmåga att tolka sig själv som person. Det blir en sorts hämnd att göra andra illa, bittra tål inte att det går bra för någon annan i livet. Visst, kan man prata om visdom i sammanhanget, att det skulle vara lösningen kanske är mindre troligt. Däremot ser jag ett mönster hos dessa personligheter, att de har svårt att vårda sina relationer och att de har svårt för att se lösningar i sina problem. Det är därför att rekommendera att man arbetar mer med möjlighetsbaserat tänkande med dessa individer.
Vad är egentligen möjlighetsbaserat tänkande?
Det är att skapa positiva tankar om sig själv och att kunna se möjligheterna i sitt liv. Samt att därtill ta tillvara på dessa, för att fokusera sina tankar på att nå dit man vill, genom ett möjlighetsbaserat tänkande i olika situationer i livet.
Genom att fokusera på sina möjligheter i livet kan man som individ bli mer handlingskraftig, få en bättre självbild, bli mer framgångsrik och samspela bättre med omgivningen. Enligt min uppfattning är det en form av inlärningsprocess hur vi människor rent känslomässigt hanterar en situation.
Beteendevetare Marianne Elfving