Annons

Glasigloon tillräckligt bra

Ny undersökning vid Chalmers visar att det inte lönar sig att samla glas direkt vid fastigheterna.

Annons
I de flesta kommuner samlas i dag använda glasförpackningar in i centralt utplacerade glasigloor. Systemet är så framgångsrikt att vi ligger på tredje plats i Europas insamlingsliga.

Väl insamlat förs glaset till Hammar i Närke för återvinning. Två tredjedelar av det insamlade glaset kommer tillbaka som nya glasförpackningar. De skandinaviska glasbruken använder återglas till 90 procent vid tillverkning av grönt glas och till 35 procent vid tillverkning av ofärgat glas. Ungefär en tredjedel av återglaset används vid tillverkning av glasull. En liten mängd återglas används också som tillsatsmaterial i betong.

För att ytterligare öka mängden insamlat glas - genom att minska omaket att ta sig till glasigloon - har några kommuner infört så kallad fastighetsnära insamling. Nu visar dock en undersökning, utförd vid Chalmers av företaget CIT Ekologik AB, att den gamla metoden med glasigloor är att föredra. Graden av insamlat glas skulle visserligen stiga till 93 procent. Men kostnaden för fastighetsnära insamling är så hög att det inte uppväger tidsvinsten för konsumenterna eller den ökade insamlingsgraden.

43 kilo per invånare på Orust

kommunant invånareinsamlat tonkg/inv
1Orust1500265143,39
2Strömstad1110940036,01
3Sotenäs960633835,19
4Borgholm1130438133,70
5Båstad1411545932,52
6Älvdalen770522328,94
7Vaxholm927223825,67
8Simrishamn1930449325,54
9Lysekil1482037625,37
10Malung1079727325,28
11Åstorp1290332425,11
12Vallentuna2521160323,92
13Tjörn1472834823,63
14Tomelilla 1233329023,51
15Vellinge3053871823,51
16Salem1378232223,36
17Dals-Ed504711723,18
18Trosa1020923523,02
19Falkenberg3881388922,90
20Danderyd2964967622,80
21Svenljunga1060824122,72
22Laholm2272151322,58
23Varberg526641 18322,46
24Lessebo837418822,45
25Nynäshamn2388853522,40
26Åtvidaberg1193026522,21
27Höganäs2262550222,19
28Åre975221522,05
29Ängelholm3729882021,99
30Värmdö3125068421,89
31Lidingö4062288621,81
32Nordmaling767216721,77
33Leksand1526533221,75
34Söderköping1390330121,65
35Mörbylånga1345529021,55
36Helsingborg1177492 49921,22
37Valdemarsvik835117220,60
38Gnesta977820120,56
39Hässleholm4859199720,52
40Vimmerby1576532020,30
41Rättvik1083321920,22
42Norrtälje525981 05820,11
43Lerum3519070520,03
44Halmstad852121 68919,82
45Kungsbacka650951 28819,79
46Tanum1213924019,77
47Stenungsund2061940619,69
48Hörby1373227019,66
49Kristianstad 741181 45119,58
50Eslöv2846855219,39
51Lund990521 91419,32
52Uddevalla4896694519,30
53Tingsryd1336125719,24
54Härryda3025458119,20
55Karlshamn3075858719,08
56Höör1394726619,07
57Lomma1803234218,97
58Ydre41317818,88
59Ludvika2647749518,70
60Färgelanda701512918,39
61Trollhättan5291196918,31
62Hällefors798614618,28
63Svedala1789232718,28
64Växjö 738361 34918,27
65Grästorp591610818,26
66Kalmar593161 08118,22
67Gotland573001 03318,03
68Kungälv3720266617,90
69Ulricehamn2226639817,87
70Vingåker914516317,82
71Falun5438796617,76
72Öckerö1182020917,68
73Norberg595010517,65
74Skinnskatteberg48278517,61
75Götene1303622917,57
76Borås968541 70117,56
77Staffanstorp1983534717,49
78Vänersborg3653863917,49
79Uppvidinge981117117,43
80Smedjebacken1159520117,34
81Bollebygd789013617,24
82Karlsborg707512117,10
83Trelleborg3843265517,04
84Lidköping3685662717,01
85Orsa695111816,98
86Sunne1363723116,94
87Markaryd981416516,81
88Oskarshamn2637444316,80
89Munkedal1054317716,79
90Mjölby2514942216,78
91Mönsterås1323222216,78
92Sölvesborg1642427516,74
93Täby601421 00616,73
94Osby1275121316,70
95Bollnäs 2671544616,69
96Nyköping 4907481916,69
97Ovanåker1248820816,66
98Falköping3101651416,57
99Vadstena766612716,57
100Mariestad2383439116,41
101Stockholm75123112 30716,38

Övertorneå ligger sist

kommunant invånareinsamlat tonkg/inv
102Ekerö2228936516,38
103Nybro1974932316,36
104Landskrona3767661616,35
105Gagnef1009416516,35
106Oxelösund1083217716,34
107Uppsala1895593 08516,27
108Ljungby2708644016,24
109Ystad2617642516,24
110Göteborg 4671517 58316,23
111Eksjö1683827316,21
112Ödeshög56829216,19
113Hultsfred1515924416,10
114Boxholm53488616,08
115Mark3293852816,03
116Partille 3315853116,01
117Mölndal5618289715,97
118Sala2154834415,96
119Kinda1009816115,94
120Lilla Edet1292920615,93
121Västervik3742159615,93
122Kävlinge2458139115,91
123Sollentuna5808192015,84
124Finspång2148634015,82
125Skurup1373521715,80
126Östhammar2168934115,72
127Mora2015431415,58
128Nacka750281 16715,55
129Gullspång59259215,53
130Sjöbo1662625815,52
131Österåker3438653315,50
132Hylte1048916215,44
133Svalöv1256819415,44
134Tidaholm1269819615,44
135Bromölla1208218515,31
136Haninge696791 06615,30
137Hedemora1588324215,24
138Säter1126817115,18
139Ale2541038515,15
140Strängnäs2964144615,05
141Gävle907341 36515,04
142Ragunda63219515,03
143Nora1045115715,02
144Högsby63379514,99
145Östra Göinge1422121314,98
146Enköping3657454714,96
147Huddinge845871 25314,81
148Köping 2477136614,78
149Eda866912814,77
150Östersund5823585814,73
151Vetlanda2664239214,71
152Perstorp67369914,70
153Emmaboda973414314,69
154Sundbyberg3383549714,69
155Munkfors41536114,69
156Surahammar1035215214,68
157Älmhult1541222514,60
158Alvesta1896227614,56
159Tibro1056515314,48
160Karlskrona6060787514,44
161Flen1652823814,40
162Gnosjö1028614814,39
163Solna5666180714,24
164Motala4218160014,22
165Vaggeryd1275818114,19
166Mellerud990814014,13
167Klippan 1555021914,08
168Skövde4932669414,07
169Berg818511514,05
170Ljusnarsberg56567913,97
171Karlstad 802991 12113,96
172Åmål1282417913,96
173Sävsjö1104915413,94
174Jönköping1170261 62913,92
175Aneby66889313,91
176Olofstöm 1399619413,86
177Alingsås3515448613,82
178Örkelljunga941713013,80
179Torsås747410313,78
180Tranås1764824313,77
181Hofors1063314613,73
182Timrå1799924613,67
183Hagfors1406619113,58
184Kil1193116213,58
185Värnamo3220243613,54
186Järfälla6044381813,53
187Årjäng978813213,49
188Herrljunga942812713,47
189Linköping1332831 78913,42
190Norrköping1221641 63613,39
191Askersund1155115413,33
192Torsby1373218313,33
193Kristinehamn2424132213,28
194Arboga1388818413,25
195Vara1601021213,24
196Sandviken3705448713,14
197Ockelbo61858113,10
198Katrineholm3233942313,08
199Tranemo1204515713,03
200Boden2867037313,01
201Västerås1262531 63412,94
202Piteå4035752212,93
203Kungsör813210512,91
204Luleå7163392412,90
205Arvika2620733712,86
206Härjedalen1143714712,85
207Fagersta 1237615912,85
208Örebro1242521 59012,80
209Karlskoga3128440012,79
210Ånge1122214312,74
211Nässjö2946537512,73
212Upplands Väsby3763747712,67
213Tyresö3904049112,58
214Borlänge4715158712,45
215Bräcke75849412,39
216Ronneby2858935412,38

Forskning & Framsteg berättar om fackgranskade forskningsresultat och om pågående forskning. Våra texter ska vara balanserade och trovärdiga, och sätta forskningsresultaten i sitt sammanhang för att göra dem begripliga. Forskning & Framsteg har rapporterat om vetenskap sedan 1966.