Trumps attack på biståndet hotar miljontals människor

Effekterna av USA:s nedstängning av den statliga biståndsmyndigheten USAID är oöverskådliga, menar svenska experter som F&F har talat med. På kort sikt hotas människor liv – och på lång sikt demokrati och mänskliga rättigheter.

Publicerad
Protester fram för Vita Huset mot neddragningar av USAid

Demonstration vid Kapitolium i Washington, D.C. den 5 februari 2025 i protest mot Trump-administrationens plötsliga nedläggning av biståndsmyndigheten USAID för en 90 dagars översyn av verksamheten.
Bild: Chip Somodevilla/Getty images

Uppdatering: Natten till den 14 februari beordrade en federal domare i USA president Donald Trumps administration att tillfälligt återställa det bistånd från myndigheten USAID som Trump stoppat i väntan på granskning. 

Den 10 februari meddelade Ugandas regering att den kommer stänga alla hiv- och tuberkuloskliniker i landet. Detta sedan USA:s president Donald Trump den 5 februari med omedelbar verkan stängt ner biståndsmyndigheten USAID för en 90 dagars översyn av verksamheten.

Uganda fick förra året cirka 470 miljoner dollar i hälsobistånd från USA, ett stöd som bland annat finansierade vård till smittade av hiv/aids och tuberkulos. Utan detta stöd kan inte Uganda garantera att verksamheten i alla klinikerna går att upprätthålla.

USA – världens största biståndsgivare

USAid är med en budget på mer än 40 miljarder dollar världens största biståndsgivare, som ensamt står för en dryg tredjedel av världens bistånd och närmare hälften av enbart det humanitära biståndet. I Afrika räknar FN med att 6,3 miljoner hiv-smittade nu riskerar att få aids när bromsmediciner som USA betalar inte kan delas ut. 

Stefan Swartling Peterson är professor i global hälsa vid Karolinska institutet.
Bild: Martin Bergmark

– I Afrika är man ju ganska bra på att hantera stora katastrofer, kanske bättre än vad vi är i Sverige, men det här är ju en väldigt stor katastrof. Totalt ger USAID mer än en miljard dollar bara till Uganda varje år. Det motsvarar ungefär fem procent av landets statsbudget så ett stopp får enorma konsekvenser, säger Stefan Swartling Peterson, professor i global hälsa vid Karolinska institutet.

Stefan Swartling Peterson har mer än 20 års erfarenhet av att jobba med hälsovård i östra Afrika. Just nu befinner han sig på Makerereuniversitetet i Ugandas huvudstad Kampala. Därifrån beskriver han hur livsviktig samhällsservice slutat fungera efter Trumps beslut.

Tandlöst undantag för livräddande bistånd

Sedan beslutet att USAID skulle stängas och all utlandspersonal kallas hem har undantag lagts fram för livräddande bistånd, men det spelar inte så stor roll, enligt Stefan Swartling Peterson.

– Undantagen blir tandlösa eftersom det inte är tydligt om man får använda lokal personal, kontor eller annat och då står ju medicinerna där utan att kunna delas ut. Vi ser också medierapporter som mathjälp som är fast i olika hamnar runt om i världen och förstörs eftersom den inte kan skickas vidare.

Och även om livsnödvändig humanitär hjälp ska ha undantagits det frysta biståndsarbetet meddelade till exempel Norska flyktingrådet nyligen att organisationen tvingats stoppa humanitär hjälp till 100 000-tals nödställda i ett 20-tal länder på grund av Trumps beslut. Stefan Swartling Peterson tar även upp sitt eget område, forskning, där USA finansierar forskningsprojekt över hela världen genom bistånd. Forskningsprojekt som nu stoppas.

Sida har flera projekt med USAID

På Institutet för framtidsstudier sitter Göran Holmqvist som just nu bedriver forskning om svenskars attityd till migration, men bakom sig har han lång erfarenhet av biståndsarbete på bland annat den svenska biståndsmyndigheten Sida och FN:s barnfond, Unicef. Även han tar upp att många forskningsprojekt inom till exempel hälsa och jordbruk nu står stilla eftersom de finansieras genom USAID.

Göran Holmqvist
Göran Holmqvist på Institutet för framtidsstudier.
Bild: Privat

– Det är nästan omöjligt att ha full översikt över alla konsekvenser som kommer att uppstå. Alla de multilaterala organisationerna sitter nu och undrar hur ska de förhålla sig? Det är Världsbanken och det är FN-organ som Unicef. USA är till exempel den absolut största givaren till Unicef.

Även Sida drabbas. Sedan 2013 samarbetar den svenska biståndsmyndigheten med sin amerikanska motsvarighet. Tillsammans har de två myndigheterna finansierat en rad större projekt världen över.

Just nu stödjer Sida och USAID bland annat ett projekt till ett värde av 32 miljoner dollar för att ”förbättra konkurrenskraften i de ledande tillväxtbranscherna” i Moldavien, utöver att de två myndigheterna samfinansierar flera garantier och säkerheter för att underlätta investeringar på osäkra marknader i fattigare länder. Allt detta står nu stilla medan Sida analyserar konsekvenserna av Trumps beslut.

Minskat bistånd trend i EU

Såväl Stefan Swartling Peterson som Göran Holmqvist tonar ner eventuella förväntningar på att Sverige och EU skulle gå in och täcka upp biståndsinsatser som USA finansierat, även om båda hoppas att vissa ansträngningar ändå kan göras. Trenden i Europa tycks dock vara att minska biståndet, menar de.

Göran Holmqvist drar sig också till minnes hur den svenska regeringen nyligen agerade nästan precis som Donald Trump när den förra året, mitt under brinnande krig, stängde ner allt svenskt bistånd till Palestina. Liksom Trump försvarade den svenska regeringen beslutet med att det skulle göras en översyn.

– Klokt nog undantog man det humanitära biståndet, men det övriga biståndet som var till en mängd aktörer i Palestina som faktiskt stod upp för någonting annat än våld, det ströps. Och det i ett läge när de hade behövt stärkas, vilket även utrikesminister Tobias Billström tidigare varnat för i media när han sa att ett sådant beslut skulle spela extrema krafter i händerna, säger Göran Holmqvist.

När Trump nu stoppar bistånd på global skala spelas extrema krafter världen över i händerna. Biståndsfinansierade aktörer som jobbar för demokrati, icke-våld, mänskliga rättigheter, jämlikhet och yttrandefrihet förlorar finansiering och i det vakuum som uppstår när USA lämnar kan andra stora finansiärer som Kina och länder kring Persiska viken kliva in.

F&F i din mejlbox!

Håll dig uppdaterad med F&F:s nyhetsbrev!

Beställ nyhetsbrev

Kunskap baserad på vetenskap

Prenumerera på Forskning & Framsteg!

Inlogg på fof.se • Tidning • Arkiv med tidigare nummer

Beställ i dag!
Publicerad

Upptäck F&F:s arkiv!

Se alla utgåvor