Men om vi t.ex. antar att ormen i Kunskapens Träd är intellektet, och Mose, hans bror Aron och andra har stödjande stavar, som förvandlas till ormar, då de kastar dem på marken, och dessa ormar då slåss med varandra ..., då har vi en allegori för intellektens kamp.
Att Arons stav grönskar och Moses gör underverk med sin stav styrker tron, att det är allegorier. I dem krigar Josua, trots att Josua i NT översätts till det grekiska(!) Jesus. Namnet betyder "Gud frälser".
Josua nämns ca 30 ggr som son till Nun. Det råkar vara namn på solguden Ras far, Himlen. Nun brukar slänga ned Ra i Underjorden genom en avgrund i väster, därför att ljusbäraren (= Lucifer) Ra försöker klättra upp på och sätta sig över Nun.
Våra bibelöversättningar är fundamentalistisk traditionella. De bryr sig inte om, att Mose hustru råkar bära namnet Sippora. Det är ett annat av gudinnan Ishtars namn. Hon var Himmelens drottning och dotter till Re-Gu-El. Det namnet är som synes sammansatt av tre ord för gud.
Varje påstående att det Andra Mosebok avhandlar historiska händelser är orimligt. Den skapades muntligt långt innan någon judisk religion fanns och då monoteismen var omstrid bland hebréer.
Jag bloggar om detta. [Första inlägget](http://christerbroden.wordpress.com/2013/11/20/197/), som även var det första om ormen, kom 20:e nov.