Ingen genväg till stoiskt lugn

Publicerad

John Sellars har skrivit Lektioner i stoicism.
Bild:
Royal Holloway

John Sellars är lektor i filosofi vid Royal Holloway, University of London och en av medgrundarna till organisationen ”Modern stoicism”, som vill sprida stoicismen till allmänheten. Hans senaste bok, som nu har kommit ut på svenska, är skriven i samma anda.

Stoicismen har varit på stark uppgång det senaste decenniet, i alla fall mätt i antal artiklar, böcker och poddar om denna filosofiska inriktning. En strid ström av visdomsord av Marcus Aurelius, Seneca den yngre och Epiktetos rinner konstant på Tiktok och Insta­gram, bland annat från det populära kontot Daily stoic, som har 3,4 miljoner följare.

När jag öppnar den nätta lilla boken Lektioner i stoicism förväntar jag mig därför en rapp självhjälpsbok med viss förankring i antiken. Men jag får mer filosofihistoria än jag trott och mindre av steg för steg-guide på temat ”så blir du en stoiker”. Läsaren får visserligen veta hur stoikerna såg på ämnen som känslor, döden och relationer, men man serveras ingen genväg till ett stoiskt lugn.

På hundra välskrivna sidor får man en översikt över vilka stoikerna var och vad de tänkte. Formatet är således anpassat för en genomsnittligt rastlös och koncentrationsstörd människa år 2025, utan att vara förenklat. Men som samtidsskadad person kan jag ändå inte låta bli att destillera John Sellars destillat av stoicismen till ett koncist livsråd: Acceptera det som sker och agera så gott du kan utifrån det.

Lektioner i stoicism

John Sellars
Natur & Kultur

F&F i din mejlbox!

Håll dig uppdaterad med F&F:s nyhetsbrev!

Beställ nyhetsbrev

Kunskap baserad på vetenskap

Prenumerera på Forskning & Framsteg!

Inlogg på fof.se • Tidning • Arkiv med tidigare nummer

Beställ i dag!
Publicerad

Upptäck F&F:s arkiv!

Se alla utgåvor